آموزش خیاطی دوختنی

چگونه از قیچی دالبر استفاده کنیم ؟

قیچی دالبر ابزاری حرفه ای با کاربرد های فراوان در خیاطی و هنر های مختلف می باشد ، که تنها یکی از آن ها جلوگیری از به اصطلاح ریش شدن لبه های پارچه می باشد . و در ایجاد طرح های زیگزاگی روی لبه پارچه و در چرم دوزی استفاده بسیاری دارد . اما مواردی خیلی جزئی و در عین حال با اهمیت وجود دارند که باعث بهره وری بیشتر از این ابزار می شوند. مانند نحوه استفاده، پارچه های مناسب، تیز کردن و نگهداری می باشد. که در ادامه عنوان میکنیم :

1.قبل از برش، پارچه را بدوزید
بسته به نوع پارچه خود می توانید از دوخت های مختلفی استفاده کنید و یا از دوخت دستی استفاده کنید تا احتمال ریش شدن پارچه کم تر شده و با برش قیچی ، طرحی زیبا را روی پارچه پیاده سازی کنید.
2. برش را دور از دوخت خود انجام ندهید
فاصله زیاد برش شما از دوخت باعث ریش شدن پارچه خواهد شد . پس همیشه سعی کنید فاصله برش زیاد نباشد چون اگر پارچه شما ریش شود نمی توانید آن را به حالت اول برگردانید .
3.برش شما باید با دوخت هم راستا باشد
لبه پارچه دالبری شده بسیار یک دست و تمیز به نظر خواهد آمد، اگر راستای برش با دوخت یکی باشد . برای انجام دادن بهتر این کار می توانید از یک خط کش کمک بگیرید . خط کش های فلزی به علت انعطاف پذیری و سختی برای این کار بهتر هستند.
4.ابتدا روی یک پارچه تمرین کنید
برای ایجاد برش های دلخواه و زیبا قبلا روی یک یا چند تکه پارچه تمرین کنید تا کارکردن با آن برای شما آسان تر شده و نتیجه بهتری بگیرید.
5.انتخاب پارچه و متریال مناسب
قیچی های دالبر اغلب توانایی برش پارچه ، چرم ، کاغذ و متریال های دیگری را دارند . اما برای اینکه که قیچی دالبر شما کند نشود باید فقط برای پارچه از آن استفاده کنید . هر چیزی غیر از پارچه و چرم به مرور زمان باعث کندی قیچی خواهد شد.
6.از پارچه های ساده استفاده کنید
طرح های ایجاد شده با قیچی دالبر بر روی پارچه های طرح دار و راه راه، ظاهر مطلوبی را ایجاد نمی کند به نسبت پارچه های ساده و بدون طرح که زیبایی خاصی خواهد داشت.
7.قیچی خود را به صورت دوره ای تیز کنید
قیچی دالبر با توجه به میزان استفاده شما کند می شود و نیاز به تیز کردن خواهد داشت . برای تیز کردن این ابزار می توانید به مراکز تخصصی و افراد حرفه ای در زمینه ابزار مراجعه نمایید . همچنین روش خانگی و سنتی نیز وجود دارد که در مطالب جدید عنوان خواهد شد.
8.قیچی دالبر را حتما روغن کاری کنید
برای این کار کافیست دهانه قیچی را باز کرده و چند قطره روغن چرخ یا اسپری روغن چند منظوره به مرکز و پیچ قیچی بزنید و دهانه را چند بار باز و بسته کنید . همچنین از تمیز کردن قیچی خود غافل نشوید که در تیزی آن حتما تاثیر گذار خواهد بود.

دوختنی

دیدگاه‌ها

0